Piparkoogi küpsetusnipid

Miks peab piparkook olema lame ja lapik? Sellest küsimusest sai alguse PiparkoogiMaania näitus. Piisab juba veidi mängulisemast mõtlemisest ja paarist töövõttest, et küpsetada täiesti teistsuguseid piparkooke. Piparkookide küpsetamine ja vürtsikalt magus lõhn kuuluvad iga jõuluootuse juurde. Siit leiad peamised töövõtted, et teha põnevamaid piparkooke ja muuta need jõulud veelgi maagilisemaks. Piparkoogi küpsetamisel on piiriks vaid fantaasia!

Suhkrusiirup

Parim piparkoogiliim on suhkrusiirup. Suhkrusiirupi tegemiseks vala suhkur paksu põhjaga potti või pannile ja kuumuta kuni sulamiseni. Kasutamise ajal hoia pott pliidil madalal kuumusel. Kleepimiseks on kõige parem piparkoogi kleebitav pind kasta siirupisse ja kohe kokku liimida. Hoia kuni siirupi tahkumiseni. Ettevaatust – siirup on väga kuum ja kleepuv. See töö ei sobi lastele!

Glasuur

Glasuuri saab ise teha tuhksuhkrust ja munavalgest. Munavalge võib kloppida vahtu, kuid saab ka niisama. Lisage tuhksuhkrut munavalgele ja segage hoolega seni, kuni glasuur on sobivalt paks. Värvilise tuhksuhkruga saab värvilist glasuuri. Pruuni tuhksuhkruga saab teha glasuuri, mis jääb vähenähtav ja võimaldab vigu parandada. Soovi korral võib maitseks valmis segule lisada veidi sidrunhapet.

Karamellkommid

Karamellkommidest saab madalal temperatuuril sulatada potis liimi või panna kommid küpsetuspaberile koos piparkoogitainaga. Piparkoogi sisse klaaskommidest klaaside sulatamiseks lõika esmalt piparkoogi sisse sobilikud avaused. Küpseta piparkooke tavalisel moel u 8 min, kuni need on peaaegu küpsenud aga veel veidi pehmed. Võta pann ahjust ja pane aukudesse karamellkommid. Kasutada saab ainult puhast karamelli, milles ei ole moosi. Ka liialt tuhksuhkrused karamellid ei jää ilusad. Kommid võib tükkideks lüüa, et need kiiremini sulaksid, aga saab ka tervete kommidega. Nüüd vähenda ahju temperatuuri 170-180* kraadini ja pane kommidega piparkoogid uuesti ahju kuni karamellid on sulanud ja piparkoogid kuldpruunid. Piparkoogid saab küpsetuspaberilt eemaldada alles siis, kui karamell on jahtunud ja uuesti klaasistunud.

Kuidas teha piparkoogist koer

Miks peab olema piparkook lame ja lapik? Siin on tore videojuhend, kuidas küpsetada disainer Raul Erdeli loodud PiparkoogiMaania koer. Koera väljalõikamiseks saab šablooni välja printida siit: