Piparkoogist kunst
PiparkoogiMaania on kunstinäitus, kus on vaid üks tingimus – kõik peab olema tehtud piparkoogist. Igal aastal osaleb näitusel sadakond professionaalset loovinimest – keraamikud, metallikunstnikud, tekstiilidisainerid, sisearhitektid, graafikud, arhitektid jne. Pole teist sellist projekti, mis nii palju erineva ala loovisikuid kokku tooks. Näitust luues unustatakse hetkeks oma igapäevased töövõtted ja luuakse piparkoogist mänguline maailm, mida on huvitav vaadata nii suurtel kui väikestel.
Näitus on toimunud järjepidevalt alates 2006 aastast. Esimese näituse autoriteks olid disainerite grupi “Ruum ei ole tühi” liikmed ja see pidi olema ühekordne projekt. 16 aastaga on projekt kõvasti kasvanud ja sellest on kujunenud üks populaarsemaid sündmusi jõuluaegses Tallinnas. Aastate jooksul on näitusest osa võtnud üle 500 kunstniku. Igal aastal on näitusel erinev teema ning kõlab eesti heliloojate poolt valminud spetsiaalne muusika.
PiparkoogiMaania ime on saanud sündida vaid tänu paljude toredate inimeste koostööle. Täname südamest kunstnikke, kelle lõpmatu loovus ja osavus on teinud reaalseks piparkoogi-võlumaailma materialiseerumise. Täname ka toetajaid, kes on seisnud kindlalt meie selja taga ja meisse uskunud.
PiparkoogiMaania näitused
2020 Mood
2020 tähistasime PiparkoogiMaania 15. sünnipäeva fantaasiarohke piparkoogikunsti näitusega, mille inspiratsiooniallikaks oli mood. Näituse autoriteks olid 100 andekat loovinimest erinevatelt aladelt. Seekord oli osalema kutsutud ka hulk moedisainereid, kes polnud varem piparkoogimoe alal kätt proovinud. Õnneks saime näituse ära teha vaatamata näitusele eelnenud ja järgnenud koroonapiirangutele ning järjepidevus jäi katkemata. Piparkoogist moeetenduse valmimiseks rulliti lahti ligi 300 kg taignast. Catwalk’il kõlas Janek Murdi muusika.
2019 Mütoloogia
2019 aastal valasime piparkooki kõikvõimalikke mütoloogilisi tegelasi. Lõhnavast ja pisut müstilisest ekspositsioonist võis leida Eesti viimase lohe, Viikingite Jumala Odini, salapärase sfinksi, nõiakaevu, erinevate maade jumalusi ja kes teab, mida veel. Näituse autoriteks on 90 kunstnikku Eestist, Poolast ja Venemaalt. Selle aasta erikülalisteks olid piparkoogimeistrid Venemaalt koos Peterburi Piparkoogifestvaliga Mir Prjanika. Toimusid piparkoogitöötoad, kus lisaks meie oma kunstnikele tutvustasid oma oskusi Vene meistrid. Müstilist atmosfääri lisas Tanel Paliale loodud muusika.
2018 Eesti
Kutsusime Eesti 100 juubeliaasta viimasel kuul mõtisklema, mis see on, mis Eesti eriliseks teeb? Kas see on imeline loodus, eristuvad aastaajad, traditsioonid, muinasjutud, nuti-Eesti või midagi muud. Näitusel osales 85 kunstnikku Eestist, Ungarist ja Tšehhist, kes valmistasid u 60 unikaalset piparkoogiteost, mille inspiratsiooniallikaks oli Eesti.
2017 Vana Tallinn
Sel aastal loovad kunstnikud piparkoogist maailma, mis on inspireeritud Tallinna erinevatest ajalookihistustest, arhitektuurist ja kunstist. Näituse autoriteks on 100 kunstnikku Eestist, osalevad ka külaliskunstnikud Soomest ja Poolast. Näituse muusika on loonud Andres Lõo.
2016 Mets
2016 lõid kunstnikud piparkoogist metsa, kus võis kohata nii linde kui loomi, komistada sipelgapesale, uudistada kotkapesa või soovida oma soovi võlupuu juures. Mets on oluline koht igale eestlasele ja meie suurim varandus. Mets on eriline koht. Kui ei ole tükk aega metsas käinud, oleks nagu midagi puudu. See on mitmekihiline, mitmetasandiline kooslus, mis pakub kodu loendamatutele liikidele. Näituse loomiseks kulus 250 kg tainast. Lisaks eesti piparkoogikunstnikele oli osalejaid veel Poolast, Ungarist, Soomest ja Tšehhist. Näituse muusika autoriks oli Taavi Tulev.
2015 Püha Piparkook
Näitus “Püha Piparkook” oli kummardus sajandeid vanale piparkoogikunstile, millega PiparkoogiMaania tähistas oma 10-ndat sünnipäeva.
Piparkook on püha küpsetis keskajast, mille valmistamine ja kaunistamine oli suur kunst. Idamaadest toodud vürtsidest, meest ja parimast jahust tehtud hinnalised maiustused olid nii väärtuslikud, et neid kaunistati isegi puhta kullaga. Pidulikul sünnipäevanäitusel sai näha piparkoogist püha puud, hiiglaslikke inglitiibu, ikoone, reliikviaid, püha lehma, Ruhnu puukirikut ja palju muud. Näituse muusika autoriteks olid Ülo ja Ulla Krigul.
2014 Mänguasjamuuseum
2014 oli Disaini- ja arhitektuurigaleriis avatud piparkoogist mänguasjade muuseum. Sel korral olid kunstnikud valmistanud piparkoogist oma lemmikmänguasja. See oli piparkoogilõhnaline reis lapsepõlve – mängude ja mänguasjade maailma. Näitus toimus Disaini- ja Arhitektuurigaleriis endise Laste Maailma mänguasjakaupluse ruumides, mis tegutses seal 40 aastat. Meenutamaks seda legendaarset mänguasjapoodi, panime lisaks piparkookidele välja vanu fotosid näitusel osalevatest kunstnikest oma mänguasjadega. Näituse muusika lõi Tanel Paliale.
2013 Kunstiajalugu
2013 aastal tõi PiparkoogiMaania vaatajate ette säravamad kunstiajaloo teosed. Dali, Picasso, Miro, kuulsad ehitised, disainiklassika jpm. olid inspiratsiooniks 100-le Eesti piparkoogifännist loomeinimesele. 300 kg taignast küpsetati erakordne näitus, millist pole Eestis ega mujal maailmas enne nähtud. Näituse muusika lõi Janek Murd.
2012 PiparkoogiOlümpia
2011 Ajamasin
2011 aastal muutus Disaini-ja Arhitektuurigalerii piparkoogist ajamasinaks, kuhu sisse hüpates leidsid end keset seiklust, kus tulevik, minevik ja olevik eksisteerisid üheaegselt. 140 loovinimest võlusid 400 kg piparkoogitaignast enneolematu kunstinäituse, millist pole kusagil mujal maailmas. Näitus kuulus Euroopa kultuuripealinn Tallinn 2011 programmi, mille toel sai näitus palju rahvusvahelist tähelepanu. Näituse muusika autoriteks olid Tanel Paliale ja Pastacas.
2010 Võlupood
2009 ÜmberMaailmaReis
2009 aastal viisid 100 piparkoogidisainerit vaatajad ÜmberMaailmaReisile piparkoogimaailma, kus miski polnud võimatu. Kunstnikud, keraamikud, moeloojad ja arhitektid lõid piparkoogist oma unistused, seiklused, muljed ja äpardused. Näitusel sai näha, mis võib juhtuda ühel ennenägematul maalmareisil, kus reisitakse piparkoogimootoril ja võluväel. Sel aastal oli reisiseltskonnas ka 8 Soome disainerit. Näituse muusika autoriteks olid Tanel Paliale ja Taavi Laatsit. Alguse sai PiparkoogiMaania fotovõistlus.
2008 Maailma Parimad Asjad
2007 Linn
„Piparkoogimaania 2007” toimumine oli tõeline ime, sest otsus näitus korraldada sündis tänu osalejate ja vaatajate tungivale soovile alles poolteist kuud enne jõule. Meil ei olnud galeriid kinni pandud, toetajatega läbi räägitud ega muid ettevalmistusi tehtud. Ilmselt soosis saatus meie ettevõtmist, sest vaid paarinädalase etteteatamisajaga õnnestus leida vaba näitusepind Disaini- ja Arhitektuurigaleriis ning toetajad, kes aitasid materjalidega. Juurde oli vaja leida ka suur hulk uusi osalejaid, sest galerii oli kordades suurem esimese aasta näituseruumidest. Näitus oli avatud vaid 10 päeva ning selle tegemises osales 88 kunstnikku. Näituse originaalmuusika lõi Tanel Paliale.
2006 PiparkoogiMaania
Esimene PiparkoogiMaania toimus 20. dets 2006 – 9. jaan 2007. Tallinnas Hop Galeriis ühekordse projektina planeeritud näitusel osales 20 kunstnikku. Erinevate alade loomeinimesed lasid piparkoogiväel enda üle võimust võtta ja lõid enneolematu piparkoogimaalima. Piparkoogikristallid, piparkoogi haute couture, piparkoogivaip, piparkoogimandala ja veel palju muud olid osa jõuluajaks materialiseerunud piparkoogimüsteeriumist. Näituse muusika lõi Tanel Paliale.