Piparkoogimaan Marianne

 

Igal talvel vallutab Eestit maania, millest paljud on jäänud sõltuvaks – see on loomulikult PiparkoogiMaania. Üks neist on Marianne Reinsoo, kes töötab igapäevaselt raamatupidajana.

 

Marianne osaleb PiparkoogiMaanias kaheksandat aastat ning on seda ikka sõpradega koos teinud. Kunagi kutsuti teda appi ja järgmisel aastal ei kõhelnud ta enam hetkegi. Sel aastal kutsus ta endaga küpsetama hobikokad – hotelli toitlustusjuhi Annika, ehitusinseneri Maarja-Liisa ja meisterdaja Katre. Annika jaoks on juba viies aasta, Maarja-Liisa ja Katre jaoks debüüt. Marianne koer Frankie osaleb kuuendat aastat ning valvab hoolega, et mõni katkine piparkook põrandale vedelema ei jääks.

Mis motiveerib?

Igal aastal on olnud oluline ennast ennekõike proovile panna – et oleks huvitav teha ja teistel ka hea emotsioon vaadata. “2D enam ei eruta, meeldivad keerukad ja suured asjad. Sel aastal on meil kõige kogukam teos,” räägib Marianne, keda sõbrad juba ka nais-tauno-kangroks kutsuvad.

Lisaks, kui oled igapäevaselt ratsionaalses numbritemaailmas, siis loovad ülesanded maandavad ja tasakaalustavad. Jõulude ajal küll enam ise piparkooke süüa ei taha (väiksemad apsakad süüakse küpsetades

ikka ära), näpud saavad ka igal korral kuuma suhkrukaramelliga kõrvetada ja öötundidest tuleb puudugi, aga see rõõm, kui teos tervelt näitusele jõuab on tohutu.

Ja kui siis keegi kuskil küsib, et ütle üks põnev fakt enda kohta, siis vastus: tegelen PiparkoogiMaaniaga, toob alati kaasa reaktsiooni: Oooo!

Idee on kõige alus

Taigna jagamisest ja teemast kuni valmis tööni on korraldajatelt osalejatele antud 2 nädalat aega. Tihti kohe ideed ei tulegi. Sel aastal on teemaks Vana Tallinn ning juhuse läbi sattus Mariannele ette Tallinna raamat – avanes plaks! just veesüliti kohalt. See oli märk!

Kogemused on õpetanud, et nii suur (peaaegu 1:1 mõõdus) seest tühi veesüliti on targem teha paksem ja abivahendiga. Nii pöördus Marianne isa poole, et ehitada teos poole meetrise plekktoru abil. Järgmine mure – kus küll nii suurt küpsetada? Marianne läks töökoha bistroosse ja küsis, kas saab küpsetada seal, ise mõtles, et kõige hullem asi, mis saab juhtuda, on kui ära öeldakse. Eks siis tuleb uus plaan välja mõelda. Aga vastus oli ja ning küpsetamine läks kenasti.

Lõpuspurt

“Logistika näitusele on kõige otsustavam. Ütlen ikka vennale, et ära kihuta nii kiiresti, kui me 30-ga üle trammirööbaste näitusele läheneme,” naerab Marianne.

Lisaks on väga põnev näha, mis tehnikaid on teised kasutanud ja milliseid ideid realiseerinud. Näiteks ühel aastal oli keegi teinud 7000-st (!) ruudukesest Toomas Hendrik Ilvese portree, milles kasutatud vaid eri küpsetusastmeid. Vaat see oli tase!

Saime sel aastal nädala enne valmis, aga elu on näidanud, et suhkrut ei saa usaldada ning juhtuda võib veel nii mõndagi – kas sulab või kukub midagi lahti ja peab valmis olema uusi detaile tegema. Või tuleb veel käigupealt mõni idee ja siis vaja kohe ära teha. Igatahes jääme lootma, et kõik püsib.

Kohtumiseni näitusell!

Näitus toimub Tallinnas Pärnu mnt 6 ning on avatud 9. dets 2017 – 7. jaan 2018 kell 11.00-18.00, 24. dets ja 31. dets avatud kell 11.00-15.00. 01. jaan. suletud. Näituse pop-up köögis toimuvad iga päev kunstnike juhendatud piparkoogitöötoad.

Share your thoughts